30 Ağustos Utku Bayram’ının 100’üncü yıldönümü coşkuyla kutlandı

Bilecik’te 30 Ağustos Galibiyet Bayram’ının 100’üncü yıldönümü hararetli bir programla kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde tören düzeni üyeleri çelenk sunumu yaparak şehitlik ziyareti gerçekleştirdi.

Kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya ve Belediye Başkan Vekili Melek Cıda Subaşı’nın çelenk sunmasıyla başlayan 30 Ağustos Galibiyet Bayramı kutlamaları, utanmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende mütekellim Jandarma Yüzbaşı Ertan Yoğun, Türk milletinin yakın tarihinin anılmaya ve kutlanmaya ayar şişman olaylarla meşgul olduğunu kaydederek, “Bu olayların arz önemlisi ise tek elbet oylumlu Türk milletinin, Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirmiş olduğu çok cepheli, çokça boyutlu bire bir süreç olan Halas Savaşıdır. Mustafa Kemal Atatürk; Türk milletinin, tarihin sunu keleş günlerinin yaşandığı tam milletinin boynuna kılmak istenen boyunduruk zincirini yemek üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a balkon ve 23 Nisan 1920’de Türkiye Nazik Budun Meclisi’ni açarak zinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da gerçekleştirdiği Başkomutanlık Düzlük Muharebesi’nde düşmanın işaret kemiğini kırarak, milletine aydınlığa ve uygarlığa revan yolun kapılarını açmıştır” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların arkası sıra meslek öğrencileri günün anlam ve önemine anlatan şiirlerin okunması ile bitmeme eden izlence resmi derbent töreninin peşi sıra akıbet buldu.

Törene Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Belediye Başkan Vekili Ferişte Mızrak Subaşı, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, daire müdürleri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı. – BİLECİK

Share: