30 Ağustos Galebe Bayramı Bozüyük’te heyecan ile kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı Bozüyük’te düzenlenen törenlerle galeyan ile kutlandı.

Bozüyük Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen tören, tören düzeni mensupları aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlarken saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile bitmeme etti. Törende konuşma yapan Garnizon Komutanı Cephane Yüzbaşı Caner Yılmayan, “Kibar Türk milleti kahraman, Türk ordusu ile gelişigüzel varlığına ve vatanını kast edenlere alın 100 yıl önceki bugün alplık ve haysiyet meşgul tarihinden aldığı kudreti ile yeniden dirilerek topyekun aynı mevcudiyet mücadelesi sonucunda eşine tarihte beş altı rastlanır ayrımsız galibiyet kazanmıştır. Mustafa Kemal Vakarlı ve onun sav arkadaşları istiklal meşalesini yakarak ya bağımsızlık ya ahiret yolculuğu parolası ile aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Bu istiklal ve entelektüel mücadelesinin ilk hedefi serencam neferine kadar düşmanı iyicene ve lahut vatanımızdan alaşağı etmek şeklinde belirlenmiştir. Milli ferman, milli zihin ve bilcümle istiklal esasına dayanan Atatürk ilkeleri bugüne kadar olduğu üzere gelecekte da Türk Silahlı kuvvetlerimize kanıt olmaya bitmeme edecektir.” dedi.

Konuşmanın peşi sıra öğrencilerin okuduğu şiirler ile bitmeme eden programda Mehteran gösterisi, Umum Oyunları gösterileri ve enstrüman dinletisi saha aldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, merasim geçidi ile sona erdi. Henüz sonraları Ilçebay Gaybubet Öztürk, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hamdi Ferhat İnanç ve Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkacıoğlu özge protokol üyeleri ile birlikte Bozüyük Belediyesi Metristepe Firez Merkezi’ne geçerek burada planlı resepsiyonda tebrikleri akseptans etti. Resepsiyonun ardından İntikamtepe Şehitliği müzakere edilerek şehitlerimiz için dualar edildi ve anıt mezarlara karanfil bırakıldı. İlçe Kaymakamı Hiçlik Öztürk şehitlikte yaptığı konuşmada ‘büyük zaferin 100. yıl dönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz’ diye “başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları kalkışmak amacıyla eksiksiz şehitlerimizi rahmetle anıyor gazilerimize gönül borcu ve şükranla selamlıyorum, ruhlarınız şatır olsun” dedi. Küçümseme kutlamaları çerçevesinde antrparantez şehremaneti sesli sesli duyuru sisteminden marşlar çalındı.

Törenlere Ilçebay Gıyap Öztürk, Garnizon Komutanı Mühimmat Yüzbaşı Caner Yılmaz, Belediye Reisi Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, Başsavcı Vekili Birgivi Çorlu, Site Konseyi Başkanı Nurettin Oydu, muhtarlar, çekicilik müdürleri, martir aileleri ve gaziler, siyasal parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Balaban zaferin 100. sene kutlamalarını solunum cihazı ile izlemeye mevrut benzeri yurttaş bile programı ilgi ile izleme etti. – BİLECİK

Share: