3 kuşaktır yaptığı dede mesleğine farklı tıpkısı minval getirdi

3 kuşaktır yaptığı ata mesleğine farklı tıpkı hat getirdi

Pabuç tamircisinden deriden cüzdan üretimi

El emeğiyle ürettiği deri cüzdanlar ilgi görüyor

BİTLİS – Bitlis’in Güroymak ilçesinde ruhlu Fırat Altun, ağababa mesleği pabuç tamirciliğini babasından devraldığı dükkanda geliştirerek deriden cins soy işaret elde ediyor.

Güroymak’ta aktif Fırat Altun (31), dededen toruna geçen başmak tamirciliği mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Altun, 10 yaşındayken, pabuç ustası olan babasının beraberinde çalışmaya başladı. Daha sonradan İstanbul’de başmak üretim firmasında müteharrik Altun, işin eksiksiz inceliklerini öğrenerek mesleğinde ustalaştı. Dedesinden babasına mütezayit dükkanda internetten gördüğü videolar ile dericilik mesleğini geliştiren Altun; deriden cüzdan, silah kılıfı, saat kordonu, bileklik, muska kılıfı, inşaat önlüğü, tümsekli ve siparişe bakarak her cins kitap elde ediyor. Ayakkabı tamirciliği da yaptığı dükkanda, özellikle kışın okkalı geçtiği Bitlis ve ilçelerinde bağ bozumu mevsimi ile gelişigüzel işlerinin arttığına ilgi çekici Altun, kap işçiliğinin çıdam gerektirdiğini dile getirdi. Dededen toruna güzeşte mesleği üçüncü gömlek kendisine devraldığı yüzyıllık dükkanda sürdüren Altun, mesleğini iri bire bir şevkle yapıyor.

“İlk cüzdanı internetten bakarak yaptım”

Dededen toruna küsurat mesleği severek yaptığını anlatım eden Pabuç Ustası Altun, “Kestirmece 21 yıldır bu mesleği yapıyorum. Tabi dededen küsurat tıpkısı mesleği babam yürüttü; demincek ben devam ediyorum. Mesleğimi seviyorum, sevmeseydik şayet 3 gömlek devam ettiremezdik. İlk namına kendime aynı cüzdan tahsis etmek istedim ve internet üzerinde araştırı yaptım. İlk cüzdanımı internetten göre yaptım. Tabii ilk denememde orta derecede yapabildim ve babama gösterdiğimde beğendi. Elan bilahare bunun devamını getirebilir miyim ve elan sunturlu zahir geliştirebilirim diye niteleyerek düşündüm. İnternette henüz ayrıntılı bire bir araştırma yaparak değişik değişik cüzdan imalatı yapmaya başladım. Kişinin isteğine, rengine ve modeline göre yapmaya devam ediyorum. Yapamayacağımız tek öz yok, kâfi ki basamak gayeli deriden olsun, her şeyi yapabilirim. Cüzdan, saat kordonu, hamaylı kılıfı, kemer, cebe kılıfı ve deriden yapılabilecek temas şeyi yapım ediyoruz” dedi.

“Çevremdeki insanların düşünceleri gayet müspet oldu”

İnsanların üretime çokça olumlu tepkiler verdiğini dile getiren Altun, “Hedefim hususi tasarımlar yapabileceğim benzeri atölye yapmak. Müşterinin isteğine göre özel tasarımlar söylemek. Yani akla gelebilecek deriden herhangi bir cins şömiz yapabilmek. Çevremdeki insanların düşünceleri gayet müspet oldu. Güroymak kabil bayağı bir yerde böyle ayrımsız üretimi beklemiyorlardı. Destek bile oluyorlar. Dükkana gelen ihvan özlük arkadaşlarına öneriyor ve onlar da aracısız buraya geliyorlar. İstedikleri tarzda ve ölçüde, konusunda desen bile yapıp beşer bile yazabiliyoruz. Çarpık Çurpuk tıpkısı gelişim yok” ifadelerini kullandı.

“1 cüzdan yazmak sunma bir iki 1 saat sürüyor”

Cüzdan üretiminin mütekait bir hareket olduğunu tamlayan Altun, “Çizimi, boyaması, yapıştırması, dikimi, son rötuşlarını tahsis etmek ve parlatması en az 1 saatimi alıyor. 2 yıldır cüzdan üretimine başladım ve antlaşma geçtikçe elan fazla aynı şeyler katıyoruz. Ürünlerimiz gerçek ve yüzdelik 100 deridir. Genişlik beş altı 10 sene kullanılabilir. Yırtılma ve sökülmesi söz konusu değil. Şayet yırtılma olduysa birlikte değiştirebiliyoruz. Öyle tıpkı garanti dahi veriyoruz. Cüzdanlarımız 150 TL’den başlıyor 400 TL’ye büyüklüğünde de çıkabiliyor. Cüzdanın kalitesine göre fiyatı değişiyor. Tabanca kılıfları 200 TL’den başlayıp bin liraya büyüklüğünde da çıkabiliyor. Derinin kalitesine ve işçiliğine göre kıymet birlikte değişiyor” diyerek konuştu.

Share: