28. Karakeçili Uluslararası Firez Şenliği

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde evvel başlayan 28. Karakeçili Uluslararası Ekin Şenliği’nde, Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz hayalet aldı.

Şenlik kapsamında, kaza merkezinden Karakeçili Stadı’na büyüklüğünde Kırıkkale Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde yol düzenlendi.

Statta devam eden törende, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, mehterhane yol ve marşlar seslendirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Cingöz, burada konuşmada, Karakeçili aşireti Türk tarihi içerisinde makro benzeri yere mensup olduğunu söyledi.

Karakeçililerin 1071 Malazgirt Savaşı ile beraber Anadolu’ya geldiklerini nâkil Uyanık, “Ankara bölgesine yerleşen Karakeçili cemaati zaman içerisinde bulunduğumuz Karakeçili’yi oluşturmuşlardır. İlki 1995 yılında planlı Karakeçili Arsıulusal Hars Şenliği, Karakeçili aşiretleriyle gelişigüzel özge Yörükleri ve Türk Cumhuriyetlerinden gelen katılımcıları ayrımsız araya getirmektedir.” diyerek konuştu.

Kaymakam Şanlı Birey Uludağ üstelik Karakeçili Aşireti’nin Oğuzların yeryüzü sakat ve esaslı boyu olan Kayı boyuna mensup olduğunu belirterek aşiretin bugüne büyüklüğünde Türk kimliğini külliyen himaye ederek örf ve adetlerini korumayı başardığını dile getirdi.

Karakeçili Şehremini Veysel Aydemir ise 28’incisini düzenledikleri toylarının tıpkısı coşku ve sevinçle bitmeme ettiğini tabir etti.

Şenliklerinin bütünleyici tıpkısı aktiflik kendisine kül Türkiye’de Yörük Türkmen camiasının gönlündü taht kurduğunu vurgulayan Aydemir, ayrımsız ve hareketli olmaya bitmeme edeceklerini kaydetti.

Ok atma, el oyunları gösterisi ve Yörük çadırlarının demet odağı olduğu şenlikte, anadan görme şifalı pilav ikramı bile yapıldı.

Şenliğin akşam ezanı etkinliklerinde ise Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz konser verdi.

Etkinliklere, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, Kırıkkale Şehremini Mehmet Okkalı, Keçiören Uray Başbuğ Yardımcısı Merih Karayol, Yahşihan Belediye Reisi Osman Türkyılmaz, YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanı Mustafa Kaplan, MHP İl Başkanı Amaç Abalı, İl Itimat Müdürü Gönüllü Keder ile haddinden fazla sayıda çağrılı ve yurttaş katıldı.Share: