26 mevki Ukrayna amacıyla bir araya geldi: Putin’i kızdıracak değişmeyen

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları tahminî 6 aydır bitmeme ederken, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta Danimarka, İngiltere ve Ukrayna’nın kuma ev sahipliğinde Ukrayna amacıyla dürü konferansı düzenlendi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, İngiltere Defans Bakanı Ben Wallace ve Danimarka Defans Bakanı Morton Bodskov’un katılımıyla gerçekleşen bergüzar konferansında bakanlar, Ukrayna’ya mütekâmil munzam mali yardımla bu arada zırh sistemleri, askeri eğitim bilimi, çokça namlulu roket sistemleri bağışlanacağını söyledi.

26 ÜLKEDEN BINDI KARARI

Danimarka Defans Bakanı Morten Bodskov yaptığı açıklamada, 26 Mağribî ülkenin Ukrayna’nın Rusya’ya cebin askeri yeteneklerini tezyit etmek için 1,55 bilyon dolarlık askeri müzaheret sözü verdiğini belirterek, Danimarka’nın Ukrayna’ya finansal yardımını 113 milyon dolar daha artıracağını belirtti.

Bodskov, “Bu, Avrupa ve bağımsız milletvekili dünyanın üstüne düz yazı edildiği değerlere alın benzeri savaştır. Zaman Ukrayna’yı destekleme taahhüdümüzü yeniden teslim ediyoruz” ifadelerini kullanarak, Ukrayna halkına seslenerek, “Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız” dedi. Bodskov, Polonya, Slovakya ve Çekya defans bakanlarının futbolcu sistemleri, mühimmat ve değişik askeri donatı üretimini Ukrayna’ya genişletmeye istekli olduklarının sinyallerini verdiğini söyledi.

“ORTAKLARIMIZ FİNANSMANA İHTİYACIMIZ OLDUĞUNU BİLİYORLAR”

Ukrayna Defans Bakanı Reznikov ise, “Ortaklarımız finansmana ihtiyacımız olduğunu biliyorlar ve bizi mali olarak desteklemeye amade olduklarını dile getirdiler” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA’EVET YARDIM IKA KONUSUNDAKİ İSTEĞİMİZ ARTIYOR”

İngiltere Defans Bakanı Wallace yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;

*Ukrayna’ya müzaheret etme konusundaki isteğimiz henüz da artıyor. Bu toplantıdan elan aşkın üstlenme, henüz fazla finansman, henüz çok eğitim bilimi sözü ve askeri yardım sözüyle çıktık. Hepsinin amacı Ukrayna’nın kazanmasına, egemenliğini savunmasına arkalamak ve Putin’in emellerinin rate olmasını nail olmak için tasarlandı.

*Bu akıbet askeri bindi dilimi, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin Rus saldırganlığına ve ayrım gözetmeden kullandığı silahlara cebin savunmasına bitmeme etmesini sağlayacaktır.

*Devam eden desteğimiz çokça açık benzeri niyet gönderiyor, İngiltere ve arsıulusal sosyete bu yasadışı savaşa alın olmaya bitmeme ediyor. beraberinde duracak ve Putin’in işgaline karşı savunmalarına destek olmak için Ukrayna’ya askeri arkalama sağlayacağız.

“RUSYA BİRÇOK KONUDA BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’nın birçok alanda kayıplara uğradığını söyleyen Wallace, “Rusya bir nice konuda şimdiye kadar sıfır oldu ve Ukrayna’yı nehiy etmeyi katiyen başaramayacaklar. İstilaları bocaladı ve daima olarak değiştirildi. Tahminî 6 ay zarfında nazik ve önemli kayıplar verdiler. Başkan Putin, bu karın almaz saldırıyı yapmamaları konusunda uyarıldı ancak o bunu görmezden geldi. Bugün, 6 ay sonraları, ona ve tehdide alın durmaya, Ukrayna’ya yardım etmeye arsıulusal aynı topluluk adına bibi kararlı olduğumuzu izhar etmek üzere buradayız” dedi.

YARISINDAN FAZLASI SİLAH ÜRETİMİ VE TEDARİKİNE HARCANACAK

Garplı ülkeler vasıtasıyla taahhüt edilen mali yardımın, yarısından daha fazlasının cebe tedariki ve zırh üretiminin desteklenmesi üzere harcanacağı gabi kalanının ise zırh ve askeri teçhizatın yanında askeri eğitime harcanacağı belirtildi. Ukrayna’evet antrparantez 80 kilometre menzile erbap “muhteşem sayıda” alıngan güdülebilen M31A1 füzesi da bağışlanacağı aktarıldı.

Ukrayna hükümeti, Rusya’nın 24 Gücük Ay’ta başlattığı işgalinin gidişatını tahrifat üzere teferruatlı menzilli topçu silahlar de karışma kalkmak için elan çok cebe göndermesi amacıyla Garplı ülkelerden talepte bulunmuştu. Moskof hükümeti ise, Batı’yı Ukrayna’ya elan çok cebe vererek çatışmayı uzatmakla suçluyor.

Rusya’de vatandaşlar rekor düzeyde döviz aldı

 

Rusya: ABD’nin Ukrayna’evet desteği çatışmaları uzatıyor

 

Kremlin’den izah: Putin-Zelenskiy zirvesi olacak mı?

 

Share: