15 Orak Ayı Milli İrade Muay Thai Şampiyonası başladı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 15 Orak Ayı Milli İrade Muay Thai Şampiyonası, minikler ve yıldızlar kategorisindeki sporcuların müsabakalarıyla başladı.

Kocaeli Muay Thai İl Temsilciliği vasıtasıyla planlı ve Gebze İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün katkıda bulunduğu 15 Orak Ayı Milli İrade Muay Thai Şampiyonası, minikler ve yıldızlar kategorilerinde düzlük alan 10-13 yaş arası sporcuların müsabakalarıyla başladı. Gebze Sadık Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova ve Tekirdağ kalkışmak amacıyla 8 ilden sporcuların katıldığı turnuvanın önce gününde, 118 sportmen şampiyona üzere ringde ter döktü.

“Bu maçlarla sporculara tecrübe kazandırıyoruz”

Kocaeli Muay Thai İl Temsilcisi Osman Şığva, “Turnuvamız, 15 Orak Ayı Milli İrade Kupası adı altında 3 bölüm boyunca sürecek olan minikler, yıldızlar, gençler ve kibar kategorilerinde yapıyoruz. 8 ilden yaklaşık 370 sporcumuzla turnuvamız devam ediyor. Tığ Kocaeli Muay Thai İl Temsilciği kendisine 15 Temmuz ruhunu keyiflendirmek amacıyla turnuvamızın ismini hele bu şekilde düzenlemeye karar verdik. Bu konuda gençlerimiz bu ruhla, bu bilinçle maçlara paydaşlık gösterdiler. Maçları kaçınmak ve sadakat çerçevesinde yapıyorlar. Bizler üstelik bu konuda elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. İleride Türkiye şampiyonası olsun, Avrupa, dünya şampiyonlarına katılacak sporcular için ilk merhale olan hazırlık maçlarımızı düzenleyerek sporcularımıza tıpkı nebzede olsa katıda bulunuyoruz, deneme kazandırıyoruz. Antrenörler bile kullanılmamış katılan sporcularını deniyorlar. İlerisi için onlara şişman ayrımsız kâr sağlıyoruz bu konuda. Ebeveynlerin, çocuklarını spor konusunda isteklendirme etmesini istiyoruz. Kuruluş konusunda benzeri sıkıntımız yok. haddinden fazla iyice tesislerimiz var” dedi.

“Çocukların ilgilerini spora yönlendirmelerini istiyoruz”

Uluslararası hakemlik işleyen ve 15 Orak Ayı Milli İrade Muay Thai Şampiyonası Mebde Hakemi Ramazan Bağlan ise, “Gençlerimizin, kulüplerimizin, antrenörlerimizin bu tür faaliyetlere daha aşkın katılmalarını istiyoruz. Bu turnuvalarda kendilerini gösteren sporcularımızın antrenmanlı tıpkı şekilde, pratiklerini yapmış şekilde milli takıma kadar yükselmelerini istiyoruz. Baya dokunaklı tıpkısı paydaşlık var. Ongun yaşken eğilir. Bu tuhaf sporlara alelade yaşlarda katılmalarını destekliyoruz. Velilerimiz dahi çocuklarıyla bu arada maçlara geliyorlar. Onların birlikte destekleri haddinden fazla büyük çocuklarımız amacıyla. 43 şerha hakemimiz bu maçlarda vazifeli. Bu hakemlerimizin arasında ulusal, arsıulusal, havza ve aday hakemlerimiz var. Tığ artık bölge ve aday hakemlerimizin buralarda görev yapmasını sağlıyoruz. Zira onların biraz daha pratik yapması amacıyla burada onlara görev veriyoruz. Ego buradan velilere sesleniyorum; çocuğunuz ne spor branşını istiyorsa fark etmez. Kâfi kim spor yapsınlar. Zira düzlem çokça ızdırap durumda. Ispirto ve uyuşturucular ilkokulların kapılarına kadar geldi. Çocukların onlardan kurtulmaları amacıyla ilgilerini spora yönlendirmelerini istiyoruz” diye konuştu. – KOCAELİ

Share: